foto https://web.facebook.com/stihltimbersports/

Arkadiusz Drozdek Mistrzem Polski Stihl Timbersports 2018, Jacek Groenwald na miejscu drugim. Trzask kłód, ryk silników oraz sterty wiórów w takiej oprawie 11 sierpnia w Koszęcinie woj. śląskie rywalizowali strażacy ochotnicy w ramach Mistrzostw Polski Stihl Timbersports.

W zawodach udział wzięło trzynastu najlepszych zawodników każdy z nich jest czynnym członkiem OSP. Zmagania podzielono na trzy rundy, zawodnicy rywalizowali w konkurencjach, Underhand Chop - zawodnik stojąc w rozkroku na leżącej kłodzie, stara się jak najszybciej ją przerąbać do połowy, obraca się i robi to samo z drugiej strony, Stihl Stock Saw - po rozgrzaniu piły, zawodnik odcina z kłody drewna dwa krążki określonej  grubości, z góry w dół i z dołu w górę, Standing Block Chop - najszybsze przerąbanie pionowej kłody przy użyciu siekiery, do rundy drugiej awansuje ośmiu zawodników. Konkurencja Single Buck - zawodnik odcina krążek określonej grubości za pomocą dwumetrowej ręcznej piły, w tej rundzie dopuszczalna jest asysta innego zawodnika, który na bieżąco smaruje piłę i przytrzymuje klin, Springboard - "skacząca deska" polega na wycięciu w pionowej kłodzie dwóch "kieszeni", włożeniu w nie desek, wskoczeniu na nie i odcięciu wierzchołka kłody uderzając go obu stron, a wszystko to na wysokości 2,8 m nad ziemią. Do finałowej rundy przechodzi sześciu  zawodników, rywalizują w  konkurencji Hot Saw "gorąca piła", używając niezwykle głośnej i potężnej pilarki (o wadze 25kg i mocy dochodzącej do 80KM) należy precyzyjnie odciąć trzy równe krążki drewna.

Jacek Groenwald reprezentant woj. pomorskiego z OSP Połczyno, zdeklasował konkurencję w konkurencjach Hot Saw "gorąca piła" uzyskując czas 8.76 sek. oraz Springboard - "skacząca deska" czas 1:02.06 ustanawiając w tej konkurencji rekord polski.

Wyniki:

Arkadiusz Drozdek OSP Urzyty – 77 pkt