Z życia OSP

Poranny rozruch, ćwiczenia musztry, rozwijanie węży, podawanie prądów wody, sztafeta pożarnicza, ale też relaks w postaci wyjścia na basen, do aquaparku, czy parku linowego - tak spędza czas 35 dzieci i młodzieży z terenu gminy Sulęczyno, które przebywają na obozie pożarniczym w Człuchowie. Uczą się tam nie tylko podstaw pożarnictwa, ale też dyscypliny, odpowiedzialności, współpracy w grupie i zdrowego współzawodnictwa.

Letnie obozy pożarnicze dla młodzieży z terenu gminy Sulęczyno to już wieloletnia tradycja. Z inicjatywy komendanta gminnego OSP w Sulęczynie Andrzeja Rody w tym roku odbywa się on już po raz 36. Od 6 sierpnia w Łódzkim Ośrodku Wczasowym nieopodal Człuchowa przebywa 35 uczniów ze szkół w Sulęczynie, Borku i Węsiorach.

Przez dziesięć dni poznają tajniki pożarnictwa, szkolą się w zakresie strażackiej musztry, ćwiczenia bojowego i sztafety pożarniczej, ale też uczą się dyscypliny, odpowiedzialności za kolegów i współpracy.

- Mamy zajęcia z ćwiczenia bojowego, czyli rozwinięcie bojowe węży do pompy, podanie wody, strącenie pachołków i tarczy oraz sztafety pożarniczej przy wykorzystaniu sprzętu pożarniczego. Treningi odbywają się dwa razy dziennie. Dodatkowo jest także rozruch poranny przed śniadaniem. Treningi zastępujemy też wyjściem na basen, czy do parku linowego. Jest więc czas zarówno na szkolenie, jak i relaks i aktywny wypoczynek - podkreśla Jarosław Cichosz z OSP Sulęczyno, jeden z opiekunów na obozie.

Poza zajęciami stricte związanymi z pożarnictwem, obozowicze szkolą się w zakresie udzielania pierwszej pomocy oraz zdobywają umiejętności potrzebne w życiu codziennym.

- Przede wszystkim uczą się dyscypliny. Jestem zwolennikiem punktualności i dyscypliny. Przywiązujemy wagę do tego, aby odnosili się do siebie z szacunkiem. Przebywają tu jako drużyna, a nie indywidualnie, więc uczą się współpracy w grupie, odpowiedzialności za kolegów. Chłopcy dbają o dziewczyny, uprzejmie się do nich odnoszą, pomagają im. Pełnią też różne funkcje, np. dyżurnego na stołówce. Muszą utrzymywać porządek w pokojach - mówi Jarosław Cichosz.

Jak przyznają obozowicze, czasami jest ciężko, ale zdobywanie nowych umiejętności sprawia im satysfakcje.

- Dużo ćwiczymy. Jest męcząco. Mamy zakwasy, ale jest fajnie. Mamy zajęcia pożarnicze, uczymy się zasad udzielenia pierwszej pomocy, ale również wychodzimy na basen czy do parku linowego. W takim obozie uczestniczę już po raz drugi. Przynależę do młodzieżowej drużyny pożarniczej, dlatego tym bardziej cieszę się, że mogę się podszkolić - mówi Zosia Hapka z Sulęczyna.

Dla Kasi tegoroczny obóz jest już trzecim. I choć szkolenia nie są już dla niej zaskakujące, uczy się przekazywać nabyte umiejętności swoim koleżankom.

- Na obozie jestem już po raz trzeci, najdłużej z drużyny. Dlatego też nie raz to ja pokazuję innym, jak powinno się wykonywać niektóre czynności. Uczę się na pewno przekazywania wiedzy. Jedno jest pewne, ciężko się tłumaczy komuś coś, czego się samemu nie robiło. Doświadczenie jest bardzo ważne. Novum dla mnie jest musztra. Wymaga ona zgrania się z innym osobami. Wszystko musi być dopięte na ostatni guzik, a najważniejsza jest komunikacja i współpraca w drużynie - zaznacza Katarzyna Stencel z Sulęczyna.

- Od trzech lat biorę udział w zawodach pożarniczych. Na obozie jestem po raz pierwszy. Te szkolenia bardzo dużo mi daję. Podnoszę swoje umiejętności, zdobywam nowe. Uczę się dyscypliny, poprawiam swoją kondycję. Poznałem nowym kolegów, w tym Leszka - wspaniały człowiek - podsumowuje Bartosz Klinkosz z Sulęczyna.

Obóz trwał do 16 sierpnia. Młodzież uczestniczyła w nim bezpłatnie. Zorganizowanie ich pobytu w Łódzkim Ośrodku Wypoczynkowym było możliwe dzięki pozyskanemu dofinansowaniu z Urzędu Gminy w Sulęczynie, powiatu kartuskiego, Komendy Głównej PSP, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz zaprzyjaźnionych ze strażą w Sulęczynie przedsiębiorcom.

Warto dodać, że dodatkowo 10 uczniów ze szkół w Mściszewicach i Podjazach przebywało w tym samym czasie na obozie pożarniczym w Poznaniu.

fot. AL kartuzy.info