fot. internet www.zosprp.pl

Zawody Stihl TIMBERSPORTS doczekały się w Polsce dużej rzeszy fanów i entuzjastów. W ostatnią sobotę dużą dawkę sportowych emocji i zastrzyk adrenaliny obserwowaliśmy w Warszawie.

Najlepsi polscy zawodnicy walczyli o tytuł Mistrza Polski podczas XVI Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników Stihl® Timbersports® Series®, których współorganizatorem tradycyjnie był Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Zawody stanowiły również kwalifikacje do Mistrzostw Świata

W zawodach udział wzięło dwunastu najlepszych zawodników, każdy z nich jest czynnym członkiem OSP. Zmagania podzielono na trzy rundy, zawodnicy rywalizowali w konkurencjach, Underhand Chop - zawodnik stojąc w rozkroku na leżącej kłodzie, stara się jak najszybciej ją przerąbać do połowy, obraca się i robi to samo z drugiej strony, Stihl Stock Saw - po rozgrzaniu piły, zawodnik odcina z kłody drewna dwa krążki określonej  grubości, z góry w dół i z dołu w górę, Standing Block Chop - najszybsze przerąbanie pionowej kłody przy użyciu siekiery, do rundy drugiej awansuje ośmiu zawodników. Konkurencja Single Buck - zawodnik odcina krążek określonej grubości za pomocą dwumetrowej ręcznej piły, w tej rundzie dopuszczalna jest asysta innego zawodnika, który na bieżąco smaruje piłę i przytrzymuje klin, Springboard - "skacząca deska" polega na wycięciu w pionowej kłodzie dwóch "kieszeni", włożeniu w nie desek, wskoczeniu na nie i odcięciu wierzchołka kłody uderzając go obu stron, a wszystko to na wysokości 2,8 m nad ziemią. Do finałowej rundy przechodzi sześciu  zawodników, rywalizują w  konkurencji Hot Saw "gorąca piła", używając niezwykle głośnej i potężnej pilarki (o wadze 25kg i mocy dochodzącej do 80KM) należy precyzyjnie odciąć trzy równe krążki drewna.

Podczas sobotnich zmagań rywalizacja była zacięta. W zawodach wystartowało dwunastu strażaków-ochotników a rozstrzygnięcie nastąpiło dopiero w ostatniej z sześciu konkurencji – Hot Saw

W zawodach zwyciężył Michał Dubicki. Dla niego to pierwsze mistrzostwo Polski w sportowej karierze. Drugie miejsce zajął Krystian Kaczmarek, a podium zamknął – Arkadiusz Drozdek, który mistrzowski tytuł oddał po dziesięciu latach. Nowy mistrz Polski wywalczył kwalifikację na listopadowe mistrzostwa świata w Pradze.

Reprezentanci woj. pomorskiego Marcin Darga z OSP Starzyno i Jacek Groenwald z OSP Połczyno zajęli odpowiednio miejsce 4  i 5

Oto końcowa klasyfikacja XVI Mistrzostw Polski Strażaków Ochotników Stihl® Timbersports® Series®:

1. Michał Dubicki (76 pkt)
  2. Krystian Kaczmarek (66 pkt)
  3. Arkadiusz Drozdek (60 pkt)
  4. Marcin Darga (50 pkt)
  5. Jacek Groenwald (48 pkt)
  6. Marcin Juskowski (39 pkt)
  7. Kamil Dubicki (25 pkt)
  8. Marcin Dubicki (22 pkt)
  9. Artur Krupiński (10 pkt)
  10. Mateusz Głąb (9 pkt)