Z życia OSP

W dniach 14- 15 września w miejscowości Kluszkowce w gminie Czorsztyn woj. małopolskie strażacy z jednostki OSP Świbno w sile dwóch drużyn rywalizowali po raz pierwszy i z pewnością nie ostatni w VII Ogólnopolskiej Olimpiadzie w Sportach Pożarniczych.

W dzisiejszych czasach ludzie szukają różnych alternatyw na rywalizację sportową i taką alternatywą jest nasza Olimpiada mówią organizatorzy, jest wydarzeniem odmienna niż typowe zawody strażackie. Na atrakcyjność zawodów wpływa niespotykany nigdzie w kraju przebieg konkurencji i formuła zawodów strażackich rozgrywanych na nietypowej jak na zawody strażackie arenie sportowej umiejscowionej w górach i otaczającej ją przepięknej scenerii górskiej. Wpisana już na stałe w kalendarz zawodów strażackich Olimpiada jest jedną z największych imprez sportowych OSP w kraju, ponieważ co roku bierze w niej udział kilkadziesiąt jednostek reprezentujących prawie wszystkie województwa.

Olimpiada już od 7 lat stworzona jest według pionierskiego pomysłu organizatora, zawiera regulamin i przebieg zawodów stworzony specjalnie na potrzeby Olimpiady OSP. Nie przeprowadza się wcześniejszych eliminacji, a na zawody może zgłosić się dowolna krajowa jednostka OSP. Startują 5-osobowe drużyny z podziałem na druhów, druhny i drużyny mieszane. Jednostki OSP mogą zgłosić swoją drużynę do jednego wybranego przez siebie podziału lub od 1-2 drużyn w dowolnie wybranych przez siebie podziałach. Można także zgłosić drużynę lub drużyny częściowo składające się ze strażaków z danej jednostki OSP i strażaków z innych jednostek, również może to być np. reprezentacja miejscowości, Gminy lub powiatu.

Zawodnicy muszą być pełnoletni, jednak warunkowo, opcjonalnie dopuszcza się w każdej drużynie lub w drużynach zgłoszonych przez dane OSP do 2 zawodników, którzy ukończyli 15 lat.

Trasa zawodów wyznaczona jest w górskim terenie, na trasie od momentu startu do chwili przekroczenia linii mety, drużyny mają w jak najkrótszym czasie do zaliczenia (każdego dnia inne) kolejno następujące po sobie przeszkody i zadania. Tradycją i ciekawostką naszych 2-dniowych zawodów jest to, że o zadaniach i ich kolejności zawodnicy dowiadują się dopiero w dniu startu.

Jednostka z OSP Świbno wystawiła 2 drużyny które w swoim debiucie zajęły bardzo dobre miejsca, odpowiednio 14 i 20 na 38 drużyn, w zawodach brały również udział drużyny z pobliskich jednostek OSP Mikoszewa oraz Drewnicy.

Tradycyjnie podczas sportowych zmagań strażakom i kibicom jak zawsze towarzyszyły dodatkowe atrakcje: regionalne występy, konkursy, prezentacje oraz miasteczko ze stoiskami znanych w kraju producentów i dystrybutorów sprzętu strażackiego.