Sklep pożarniczy

Już po raz siódmy w dniach 25-27 czerwca 2015 r. w Toruniu znaleźli się najsilniejsi i najlepsi strażacy z Polski i z zagranicy. Przez 3 dni rywalizowali o miano „Najtwardszego z Najtwardszych”.

Postawione zostały przed nimi trudne zadania: 100 uderzeń 6-kilogramowym młotem, bieg przez tunel z 20-kilogramowym obciążeniem rąk czy pokonanie 3-metrowej ściany. W emocjonujących zawodach wzięło udział prawie 300 uczestników z 11 Państw (z Polski, Austrii, Czech, Anglii, Estonii, Niemiec, Gibraltaru, Węgier, Litwy, Słowenii i USA). Mistrzostwa odbyły się na Rynku Nowomiejskim i Starówce w Toruniu. Zawody wymagały od zawodników prawdziwego profesjonalizmu, a także siły, wytrzymałości i precyzji. Wszyscy zawodnicy to zawodowi strażacy - zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Podczas zawodów nie zapomniano także o dzieciach. Wielu chłopców marzy przecież o tym, że gdy dorosną zostaną strażakami. Z myślą o nich zorganizowany został strażacki tor przeszkód dla dzieci.

25 i 26 czerwca wszystkie zadania strażacy wykonywali w pełnym umundurowaniu oraz z maską tlenową. Formuła składała się z 5 etapów: wnoszenie węża na wysokość, wciąganie pakietu węży na 3. piętro, przesunięcie kilkudziesięcio kilogramowego obciążenia uderzeniami młota po wyznaczonym poziomym torze, pokonanie slalomu, przeciągnięcie napełnionej liny gaśniczej i ewakuacje poszkodowanego - przeciągnięcie manekina tyłem na dystansie ok. 30 metrów. 27 czerwca odbyła się druga część Mistrzostw - najtrudniejsza formuła zawodów. Wyjątkowo widowiskowa, gdyż zawodnicy musieli zmierzyć się w 5 ekstremalnych konkurencjach:

• Rozwinięcie i podłączenie 2 linii wężowych do motopompy oraz zwijanie linii wężowych i złożenie ich do skrzynek,
  • 100 uderzeń 6-kilogramowym młotem,
  • Podniesienie i przenoszenie 70-kilogramowego manekina na odcinku kilkudziesięciu metrów, bieg przez specjalny drewniany tunel z obciążeniem rąk do 20 kg, wejście - przeskoczenie ściany o wysokości 3 metrów,
  • Wykonanie zadań z wykorzystaniem 3-metrowej drabiny nasadkowej, pokonanie schodów na 12-metrowej wieży i wniesieniu obciążenia, następnie wciągnięcie węży na szczyt tej wieży za pomocą liny,
  • 300-metrowy bieg z wężami gaśniczymi oraz wejście na 40-metrową wieżę, po wąskiej zabytkowej klatce schodowej Ratusza Miejskiego na Rynku Starego Miasta w Toruniu.